شمارۀ بیستم، زمستان 1398 بخش اول

sofia_karimi
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲ - ۱۳:۴۴

              بیکاری؛  

  آفت بزرگ جهان سوم! بدون تردید، بی کاری به عنوان «آفت کلان ملی» گریبان گیر بیش ترینه جوامع در جهان است؛ آفتی که بخش بزرگی از مصیبت ها را رقم می زند. به همگان هویدا است که بی کاری، یک چالش نو پیدا نبوده و از گذشته ها تا عصر کنونی موجودیت و موضوعیت دارد. این پدیده؛ بخش زیادی از جامعه را متلاشی ساخته و به نا امیدی های شهروندی نیز افزوده است. شکی نیست که داشتن شغل، سبب سرخ رویی و سر افرازی  نابودی سوق می دهد، داشته های معنوی ٔ ملت  ها و دولت ها شمرده می شود. این پدیدۀ ناپسند همان گونه که کشورها را از لحاظ مادی به ورطه کشورها را نیز نشانه می گیرد. طبعیتن، بی کاری در هر سرزمینی که ریشه دوانیده باشد، مردم آن دیار را به سمت نابودی می کشاند. این معضل اجتماعی هم اکنون به صورت یک تهدید کلان اجتماعی در بسیاری از جوامع، به ویژه در کشورهای در حال توسعه (جهان سوم) پا برجا است که افغانستان نیز از این چالش مستثنا بوده نمی تواند. البته در سال های پسین، موضوع بی کاری یکی از چالش های اساسی برای دولت و جامعه بوده، سبب نگرانی و دغدغۀ ذهنی  جدی برای شهروندان گردیده و حتا تبعات منفی را نیز به بار آورده است. موضوع بی کاری به ویژه در میان نسل جوان، به یک بحران ملی و تهدید بالفعل و بالقوه مبدل شده است.  

آخرین اطلاعیه هاآخرین اطلاعیه ها

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۹:۲۱
Background image

آگهی !

هشتم ثور (روز پیروزی جهاد مقدس مردم افغانستان) در کشور رخصتی عمومی می‌باشد

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۲۲:۱۱
Background image

وزارت کار و امور اجتماعی به منظور آموزش حرفه برای معتادین صحت یاب شده به یک دربند حویلی کرایی با حداقل مشخصات ذیل در نواحی شهر کابل نیاز دارد:

۵-۱ اطاق برای دفاتر اداری مرکز با مساحت (۶*۴) متر مربع.

۴-۲ اطاق مناسب برای صنوف درسی ۴ حرفه با مساعت (۴*۶) متر مربع.

۱۰-۳ اطاق با کنجایش ۵ چپرکت در هر اطاق برای لیله با مساحت (۵*۶) . . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۷ - ۱۴:۱۶
Background image

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی:

روز پنجشنبه(۸) عقرب سال ۱۳۹۹ هجری شمسی مصادف به دوازدهم ربیع الاول سال ۱۴۴۲ هجری قمری، روز میلاد النبی صلی الله علیه و سلم بوده، طبق حکم مادۀ (۴۱) قانون کار رخصتی عمومی می باشد.)