هدف اساسی بزرگ‌داشت از روز جهانی کودک؛ آگاهی‌دهی، ترویج و دادخواهی برای حقوق کودکان است

publish
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۳/۱۱ - ۱۹:۱۹
W

!

کابل: ۱۴۰۰/۳/۱۱ هـ ش 
غلام حيدر جيلانی؛ معین امور اجتماعی و سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی در برنامه‌ی بزرگ‌داشت از روز جهانی کودک که از سوی ریاست عمومی کودکستان‌های این وزارت و به همکاری مالی و تخنیکی کمیته‌ی ناروی برای افغانستان در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت راه‌اندازی گردیده بود، با ابراز اين سخن که هدف اساسی بزرگ‌داشت از روز جهانی کودک، بلند کردن ندای برحق اطفال آسيب‌پذير و هم‌چنان آگاهی‌دهی، ترویج و دادخواهی برای حقوق کودکان می‌باشد، گفت: در پهلوی وزارت کار و امور اجتماعی اين رسالت و مسووليت همه‌ی ما است تا برای تحقق حقوق کودکان کشور تلاش نمايیم.
آقای جیلانی افزود که قانون حمايت از اطفال، ما را مکلف ساخته‌است تا به اين قشر مهم جامعه توجه‌ی جدی نمایيم.
سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی همچنان علاوه کرد که در ۴۹۰ باب کودکستان در کشور بيش از ۳۰ هزارتن از کودکان آموزش و پرورش می‌بینند و هم‌چنان در حدود ده‌هزار تن از اطفال يتيم و بی‌‌سرپرست در ۶۸ باب پرورشگاه‌ اين وزارت نگهداری و زمينه‌ی آموزش و پرورش برای شان فراهم گرديده‌است.
سپس، حوريه فيضی سردار زاده؛ رييس عمومی کودکستان‌های وزارت کار و امور اجتماعی در سخنانی گفت که شعار امسال روز جهانی کودک "سرمايه‌گذاری روی کودکان؛ سرمايه‌گذاری برای آینده‌ی بهتر" است که به همین اساس، ریاست عمومی کودکستان‌ها این روز را با تمرکز روی اهمیت دوره‌ی اولیه‌ی طفولیت و نقش کودکستان‌ها به عنوان یکی از گونه‌های مهم سرمایه‌گذاری والدین برای آینده‌ی روشن کودکان بزرگ‌داشت نمود.
خانم سردار زاده هم‌چنان گفت: از‌ این که کار حوزه‌ی کودکان، نیازمند رویکرد میان سکتوری است و تمامی جوانب ذیدخل (دولت، بخش خصوصی، رسانه‌ها، جامعه‌ی مدنی، دانشگاه‌ها، نهادهای بین‌المللی، موسسات...) ایجاب می‌نماید که در این روند دخیل باشند؛ به همین اساس، خواستیم تا برنامه را در ساختار میز گرد با حضور نماینده‌‌گان بخش‌های فوق با شرح مسوولیت‌ها و برنامه‌های‌شان راه‌اندازی نماییم تا هم آگاهی‌دهی شود و نیز دادخواهی لازم برای حقوق کودکان و ترویج هرچه بیش‌تر آن صورت گیرد.
رییس عمومی کوکستان‌ها هم‌چنان گفت که بزرگ‌داشت از اين روز خجسته، در واقع دادخواهی برای اطفال، به ویژه اطفال آسيب‌پذير در کشور می‌باشد.
نماينده‌ی اداره‌ی يونيسف نیز ضمن تاکید بر تعهدات آن نهاد در هم‌سویی با کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک، روی اهمیت انکشاف دوره‌ی اولیه‌ی طفولیت، به ویژه هزار روز نخست، رشد دماغی و جسمی کودکان و اهمیت آن برای ترسیم آینده‌ی بهتر، سخنان همه‌جانبه ارایه نموده، روی کارکردهای آن نهاد برای اطفال افغانستان صحبت کرده و يک‌بار دیگر تعهد یونیسف را در برابر اين قشر جامعه ابراز کرد.
همچنان در اين نشست راضيه صياد کمیشنر کميسيون حقوق بشر در پیوند به تاثير کودکستان‌ها و رشد اجتماعی کودکان صحبت نموده، کودکان را زيربنای اقتصادی و اجتماعی هر خانواده و جامعه دانست.
هم‌چنان ليلما شريفی؛ رييس دانشگاه تعلیم و تربيه‌ی پروفیسور شهید استاد برهان‌الدین ربانی روی عوامل و موانع فرا راه آموزش و پرورش اطفال صحبت نموده و شناسايی اين عوامل را برای هر خانواده مهم خواند.
در پايان، اطفال و مقامات اشتراک کننده در برنامه، از نمايشگاه کتاب و ابزار کودکانه که به کمک و همکاری رایزنی فرهنگی کشور ایران و بنیاد روپانی برای کودکان راه‌اندازی گردیده بود ديدن نموده، راه‌اندازی اين‌گونه نمايشگاه‌ها و چاپ کتاب‌ها برای کودکان را در رشد ذهنی و فکری آنان ارزنده خواندند.

آخرین اطلاعیه هاآخرین اطلاعیه ها

شنبه ۱۴۰۰/۳/۱ - ۱۴:۵۰
Background image

اطلاعیه استفاده از سیستم آنلاین آسان وظیفه برای متقاضیان کار

وزارت کار و امور اجتماعی جهت دسترسی بموقع و ایجاد سهولت برای متقاضیان کار، آموزش و کار فرمایان  سیستم آسان وظیفه را در همکاری با ریاست محترم برنامه آسان خدمت اداره محترم ملی احصائیه و . . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۹:۲۱
Background image

آگهی !

هشتم ثور (روز پیروزی جهاد مقدس مردم افغانستان) در کشور رخصتی عمومی می‌باشد

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۲۲:۱۱
Background image

وزارت کار و امور اجتماعی به منظور آموزش حرفه برای معتادین صحت یاب شده به یک دربند حویلی کرایی با حداقل مشخصات ذیل در نواحی شهر کابل نیاز دارد:

۵-۱ اطاق برای دفاتر اداری مرکز با مساحت (۶*۴) متر مربع.

۴-۲ اطاق مناسب برای صنوف درسی ۴ حرفه با مساعت (۴*۶) متر مربع.

۱۰-۳ اطاق با کنجایش ۵ چپرکت در هر اطاق برای لیله با مساحت (۵*۶) . . .

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۲۱:۱۵
Background image

بررسی مسوده‌ی پلان راهبردی وزارت کار و امور اجتماعی


نشست‌‌کاری بررسی مسوده‌ی پلان راهبردی (استراتیژیک) وزارت کار و امور اجتماعی، با اشتراک کارمندان تخنیکی ریاست طرح پلان و برنامه ریزی و مشاوران خارجی، در سالون کنفرانس‌های این وزارت راه. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۲۱:۳
Background image

دیدار وزیر کار و امور اجتماعی با مدیر شورای امنیت و رییس بنیاد امریکا


 
بشیر احمد ته‌ینج؛ وزیر کار و امور اجتماعی در سفر رسمی اش به ایالات متحدهٔ امریکا، با خانم روندا پاول مدیر شورای امنیت  و آقای جوزف شارپ رییس بنیاد امریکا دیدار نمود.
در این دیدار که. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۲۰:۳۶
Background image

دیدار وزیر کار و امور اجتماعی با سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایالات متحدهٔ امریکا

بشیر احمد ته‌ینج؛ وزیر کار و امور اجتماعی در یک سفر کاری که به ایالات متحدهٔ امریکا داشت، با رویا رحمانی سفیر کبیر دولت جمهوری اسلامی افغانستان در ایالات متحدهٔ امریکا مقیم واشگنتن. . .

باز گشت به اخبار