تأسیس صندوق اعانه به اطفال دارای تأخر ذهنی

publish
دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۲:۶
1400

برنامۀ تأسیس صندوق اعانه به ابتکار مشترک وزارت کار و امور اجتماعی و هوتل کابل سرینا و به اشتراک مسوولان این دو نهاد، هنرمندان، بازرگانان ملی، منسوبین نیروهای دفاعی و امنیتی، نماینده‌گان مردم در مجلس و نماینده‌‌های بخش خصوصی راه اندازی گردید. بشیراحمد ته‌ینج؛ وزیر کار و امور اجتماعی دربارۀ هدف تأسیس این صندوق اعانه برای کمک به اطفال دارای تأخر ذهنی گفت: ایجاد این صندوق اعانه، یک ابتکار جدید و نخستین تجربه در کشور می‌باشد و پس از ایجاد این صندوق و گرد‌آوری اعانه برای این قشر جامعه که به نام آسیب‌پذیرترین قشر یاد می‌گردد، یک تغییر بنیادی در وضعیت زنده‌گی این اطفال رونما خواهد شد. آقای ته‌ینج به اشتراک کننده‌گان این برنامه و کسانی‌که به این صندوق کمک می‌نمایند گفت: که در مصرف این پول به‌ گونهٔ شفاف و رسیده‌گی به اطفال دارای تأخر ذهنی در هر نقطه دوردست کشور به شما اطمینان می‌دهیم. سپس، غلام حیدر جیلانی معین امور اجتماعی در سخنانی گفت: اطفال افغانستان سزاوار زنده‌گی بهتر استند و برای ایجاد آن، نیازمند کمک استم. آقای جیلانی افزود: در کشور ما در بیست و سه کتگوری، تقریبأ پنج میلیون اطفال آسیب‌پذیر داریم، یک کتگوری آن که شمار شان به پنج‌صد هزار تن می‌رسد، اطفال دارای تأخر ذهنی استند که نیازمند کمک آنی بوده و ما در این باره دست‌یاری را به مردم عزیز کشور، بازرگانان ملی، اشخاص خیرخواه و سازمان‌های کمک‌کننده دراز می‌نماییم. تیم سویگمیکر؛ رییس هوتل کابل سرینا گفت که هدف ما از راه‌اندازی این برنامه، کمک به اطفال افغانستان می‌باشد و این یک تجربه نو می‌باشد و آرزو داریم تا گرد‌آوری اعانه به اطفال در هوتل‌ها و نهادهای دیگر نیز ادامه پیدا کند. خانم شهیرزاده هیرجی سفیر؛ شبکۀ انکشافی بنیاد آغاخان نیز در سخنانی وعده سپرد که برای گرد‌آوری و مصرف این اعانه، آماده استیم در این بخش اشخاص را ارتقای ظرفیت و آموزش دهیم. در این برنامه، هشتاد و دو تن اشتراک داشتند که هر یک از آنان، یک چوکی را به مبلغ ۳۰۰۰ افغانی ریزرف کرده بودند و ادارهٔ هوتل کابل سرینا این پول آن را به صندوق اعانه برای اطفال دارای تأخر ذهنی که جمعأ ۲۴۶۰۰۰ افغانی شد، واریز نمود. افزون بر این پول؛ مبلغ ۲۷۵۰ دالر امریکایی و ۱۲۶۵۰ افغانی از سوی اشتراک کننده‌گان به این صندوق افزوده شد. آقای سیدآغا بازرگان ملی کشور نیز ضمن کمک مبلغ دوهزار دالر، تعهد کرد که تا ‍پایان سال 2021 میلادی هر ماه مبلغ پنج هزار دالر امریکایی را به این صندوق کمک خواهد کرد. همچنان داکتر خالد ظاهر؛ رییس بیمارستان شهر صحت، تعهد کرد که به تعداد ۲۰۰ تن از اطفال دارای تأخر ذهنی را به گونهً رایگان درمان نموده و نیز این گونه اطفال را که از سوی وزارت کار و امور اجتماعی معرفی ‌گردند، با پنجاه درصد تخفیف درمان می‌نماید که این یک نوید خوب برای درمان اطفال دارای تأخر ذهنی که یک چالش جدی است، می‌باشد. گفتنی‌است که این ابتکار در آینده نیز در دیگر سازمان‌های دولتی و غیر دولتی برای گردآوری کمک بیش‌تر به این صندوق راه‌اندازی خواهد شد.

آخرین اطلاعیه هاآخرین اطلاعیه ها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۲۲:۱۱
Background image

وزارت کار و امور اجتماعی به منظور آموزش حرفه برای معتادین صحت یاب شده به یک دربند حویلی کرایی با حداقل مشخصات ذیل در نواحی شهر کابل نیاز دارد:

۵-۱ اطاق برای دفاتر اداری مرکز با مساحت (۶*۴) متر مربع.

۴-۲ اطاق مناسب برای صنوف درسی ۴ حرفه با مساعت (۴*۶) متر مربع.

۱۰-۳ اطاق با کنجایش ۵ چپرکت در هر اطاق برای لیله با مساحت (۵*۶) . . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۷ - ۱۴:۱۶
Background image

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی:

روز پنجشنبه(۸) عقرب سال ۱۳۹۹ هجری شمسی مصادف به دوازدهم ربیع الاول سال ۱۴۴۲ هجری قمری، روز میلاد النبی صلی الله علیه و سلم بوده، طبق حکم مادۀ (۴۱) قانون کار رخصتی عمومی می باشد.)

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ - ۱۴:۴۸
Background image

رژیم آغاز و ختم کار کارکنان در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ هجری شمسی

رژیم آغاز و ختم کار در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ هجری شمسی ( از اول حمل الی اخیر ماه سنبله ) طور ذیل تنظیم گردیده است:

از شنبه الی چهار شنبه :

  • آغاز  کار ساعت (۸) صبح و ختم کار ساعت (۴) . . .

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۲:۶
Background image

تأسیس صندوق اعانه به اطفال دارای تأخر ذهنی

برنامۀ تأسیس صندوق اعانه به ابتکار مشترک وزارت کار و امور اجتماعی و هوتل کابل سرینا و به اشتراک مسوولان این دو نهاد، هنرمندان، بازرگانان ملی، منسوبین نیروهای دفاعی و امنیتی، نماینده‌گان. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ - ۱۴:۵۹
Background image

دیدار معین امور کار با مسوولان GIZ در افغانستان

سید عبدالکریم هاشمی؛ معین امور کار با جیفری تاینس (Jeffry Tines) و تیومور (Teymour) مسوولان GIZ در افغانستان دیدار کرد.

معین امور کار ضمن سپاس‌گزاری از همکاری‌ها و کمک‌های ارزشمند. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ - ۱۴:۵۲
Background image

دیدار معین امور اجتماعی با مسوولان کودکستان‌های خصوصی

غلام حیدر جیلانی معین امور اجتماعی در نشستی که با مسوولان کودکستان‌های خصوصی انتفاعی و غیرانتفاعی داشت؛ ضمن ستایش از کارکردها و ضروری بودن فعالیت‌ کودکستان‌های خصوصی (انتفاعی و. . .

باز گشت به اخبار