خبرهای ولایتی

دیدار وزیر کار و امور اجتماعی با شرکای اجتماعی و اعضای شبکه‌ی محافظت اطفال در ولایت بلخ

بشیر احمد ته‌ینج؛ وزیر کار و امور اجتماعی در حالی که سید عبدالکریم هاشمی معین امور کار و هیئت وزارت وی را همراهی می‌‌نمود، در روز دوم سفر کاری‌ به ولایت بلخ؛ با نماینده‌گان اتحادیه‌ی ملی کاگران، سازمان جهانی کار در بلخ، نماینده‌گان اتاق صنایع و معادن، رییس اصناف ولایت بلخ و همچنان اعضای شبکه‌ی محافظت اطفال (سیپن) دیدار کرد.

شرکای اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی و اعضای شبکه‌ی محافظت اطفال (سیپن) در نشست‌های جداگانه؛ کارکردها، چالش‌ها و پیشنهادهای شان را با وزیر کار و امور اجتماعی شریک ساخته و خواهان حل مشکلات‌شان شدند.

بشیر احمد ته‌ینج؛ وزیر کار و امور اجتماعی مشکلات آنان را شنیده و تعهد نمود که به مشکلات، رسیده‌گی خواهد شد.

آقای ته‌ینج افزود که بنا بر واگیری و گسترش بیماری کرونا شمار زیادی از هم‌میهنان ما آسیب دیده و از همین لحاظ، آمار بی‌کاری نسبت به گذشته بیش‌تر شده‌است؛ اما دولت جمهوری اسلامی افغانستان، به ویژه وزارت کار و امور اجتماعی تلاش می‌نماید تا این مشکلات را حل و به آن رسیده‌گی کند.

وی گفت که رهبری وزارت کار و امور اجتماعی به همین منظور در مرکز و ولایات با شرکا و همکاران اجتماعی خود مشوره نموده و دیدگاه‌های آنان را شنیده تا نظر به مشکلات و پیشنهادهای آن‌ها، همرای‌شان به گونه‌ی مشترک به یک راه حل جامع دست‌یابد.

گفتنی‌است که وزیر کار و امور اجتماعی و هیئت همراه شان در روز دوم سفر کاری، از مرکز فنی و حرفه‌ای و پرورشگاه ولایت بلخ نیز دیدن نموده، مشکلات و پیشنهادهای آموزگاران و شاگردان را شنیده و در زمینه‌ی حل مشکلات شان به مسوولان مربوطه هدایات لازم داد.

 

توزیع کمک نقدی و پوشاک زمستانی به کودکان آسیب‌دیده در کاپیسا

سازمان YHDO به همکاری مالی یونیسف، برای ۲۶ تن از اطفالی که از اثر سیلاب‌ها در ولسوالی‌های ولایت کاپیسا آسیب دیده بودند، در هم‌آهنگی با ریاست کار و امور اجتماعی آن ولایت، کمک نقدی و بسته‌های پوشاک زمستانی توزیع نمود.

گفتنی‌است که در این برنامه؛ معاون مقام ولایت، روئسا، و نماینده‌های برخی از نهادها حضور داشته؛ از کمک‌ بشر دوستانه‌ی موسسه‌ی یادشده سپاس‌گزاری نموده، خواستار همکاری بیش‌تر نهادهای مدد رسان با مردم ولایت کاپیسا گردیدند

در ولایت سرپل به ارزش یکصد هزار دالر امریکایی و دو ملیون افغانی برای بی جا شدگان وافراد نیازمند کمک توزیع گردید

با فرا رسیدن فصل زمستان در ولایت سرپل،به همکاری سکتور مصؤنیت اجتماعی و سازمان بین المللی مهاجرت،برای بی جا شدگان وافراد نیازمند،پول نقد و مواد خوراکی توزیع گردیده وبه همین گونه از بودجه ریاست کار وامور اجتماعی ولایت یادشده،برای اطفال پرورشگاه نیز لباس زمستانی توزیع گردید

راه‌اندازی برنامۀ ارتقای‌ظرفیت در ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بغلان

آمریت ارتقای‌ظرفیت وزارت کار و امور اجتماعی به منظور تسریع روندکاری، گسترش دانش مسلکی و ظرفیت‌کاری کارمندان، ارایۀ خدمات مثمر و شایسته به هم‌میهنان گرامی و کارآیی در اجراآت؛ برنامۀ بیست‌روزۀ ارتقای‌ظرفیت را در پیوند به مقررۀ تنظیم امور اضافه‌کاری، رهنمود مراسلات اداری، ارزیابی اسناد تقنینی کارکنان خدمات ملکی و پلان‌گزاری را در ولایت بغلان راه‌اندازی کرد که جمعاً به تعداد 30 تن از این برنامه بهره‌مند گردیدند.

گفتنی‌است که آمریت ارتقای ظرفیت وزارت کار و امور اجتماعی همه‌ساله برنامه‌های ظرفیت‌سازی را در بخش‌های گوناگون اداری و کاری در سراسر کشور راه‌اندازی می‌نماید.

مساعدت توسط  مؤسسات همکار به اطفال آسیب‌پذیر در همآهنگی با ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بدخشان

برای هفده تن اطفال که از سوی فامیل‌های شان ترک‌شده اند برای هر طفل مبلغ ۲۰۰۰۰ افغانی  که مجموعاً  ۳۴۰۰۰۰ افغانی می‌شود توسط دفتر یونسیف در هم‌آهنگی  با ریاست كار و اموراجتماعی ولایت بدخشان توزیع گردید که هر طفل می‌تواند طبق میل‌اش تجارت خود را انتخاب نموده، امرار معیشیت نمایند.

 در ضمن برای ۱۵ تن دیگر از اطفال جدا شده ازفامیل‌های شان  به هر طفل مبلغ ۱۲۵۰ افغانی برای شش ماه جهت یادگیری حرفۀ خیاطی برای مدت شش‌ ماه توزیع گردید.

همچنان در ماه قوس ۱۳۹۹ مبلغ ۳۵۰۰۰ افغانی ازبودجه‌ای اضطراری شبکه‌ای محافظت اطفال ریاست کار و امور اجتماعی در حضور رییس شفاخانه ولایتی برای ۱۸ تن اطفال که درجنگ‌های آخر ولسوالی‌های یمگان ویفتل متضرر گردیده بودند، توزیع گردید.

 در ضمن برای دفتر اصلاح وتربیه اطفال به مبلغ ۶۱۸۰۰ افغانی مواد مورد ضرورت ازقبیل بخاری، چوب، مایع دست‌شویی و کیت‌های صحی خریداری نموده‌اند.

گفتنی است که برای ۴۰تن از اطفال یتیم وبی‌بضاعت كه قبلاً به ویروس كووید۱۹ مبتلا بودند؛ اما از بیم مراقبت صحی به شفاخانه مراجعه نكرده‌اند از كمك مالی دفتر یونیسف درهمآهنگی با ریاست كار و اموراجتماعی و دفتر YHDO برای هر یک مبلغ۱۳۰۰۰افغانی پول نقد كه مجموعاً ۵۲۰۰۰۰افغانی می‌شود مساعدت صورت گرفت.